Határtalan művészeti nap Nagyváradon – A Déryné Program újabb mérföldköve

A Déryné Program Határtalan alprogramja 2024. december 5-én Nagyváradon mutatkozott be pilot eseménnyel, amely a kultúra határok nélküli terjesztésének mintaprojektjeként szolgált. A tematikus művészeti nap több mint 15 programelemmel, színházi előadásokkal, interaktív foglalkozásokkal és bábelőadásokkal várta az óvodásokat, iskolásokat és a Szent Ferenc Alapítvány gyermekeit, a Rákóczi Szövetséggel együttműködésben. Az esemény egyszerre szolgált kulturális élményekkel és közösségépítő hatásokkal, előrevetítve a 2025-ben hivatalosan induló Határtalan alprogram sikerét.

A program során több mint 15 esemény várta a résztvevőket, amelyek mindegyike a különböző korosztályok igényeire és érdeklődési körére szabott volt. A nap folyamán színházi- és  bábelőadások, drámajátékok, és interaktív műhelyfoglalkozások kaptak helyet, melyek célja nemcsak a művészeti nevelés, hanem a közösségépítés és az egyéni készségek fejlesztése is.

A rendezvény egyik kiemelkedő eseménye a Déryné Társulat előadásában bemutatott János vitéz volt, amelyet a nagyváradi Művészeti Líceumban nézhettek meg a diákok, kiegészülve a Böjte Csaba által vezetett Szent Ferenc Alapítvány gyermekcsoportjával.

A programok közül az óvodások számára az Écsi Gyöngyi által előadott Az élet vize című bábelőadás és az ahhoz kapcsolódó foglalkozás emelkedett ki, amelyet a Szent László óvodában tartottak 50 nagycsoportos gyermek részvételével.

A középiskolások számára a KultUp Program kínált tematikus színházi témanapot, amelynek keretében a nagyváradi Művészeti Líceum 9–11. évfolyamos osztályai interaktív művészeti foglalkozásokon vehettek részt.

A nap eseményei egyben a 2025-ben hivatalosan induló Határtalan alprogram bemutatkozását is jelentették, amely célul tűzte ki a színház és a művészet értékeinek eljuttatását a Kárpát-medence valamennyi régiójába.

A próbanap sikere bizonyítja a program jelentőségét és életképességét, miközben a Déryné Program tovább erősíti elkötelezettségét a magyar kulturális értékek határokon átívelő terjesztése iránt. Ez a kezdeményezés nemcsak a művészeti nevelésben játszik fontos szerepet, hanem megteremti a művészet és a közösségépítés találkozási pontját is.

Színház Mindenkinek!